Doki Doki Literature Club Plus! Türkçe Çeviri Duyurusu [DEVAM EDİLMEYE BAŞLANDI]

Önemli Duyuru: DDEK+ projemiz teknik yetersizliklerden ötürü uzun süredir askıdadır. Sorunlar çözülene kadar maalesef bu projeye devam edemiyoruz. Anlayışınız için teşekkür eder, bu proje üzerine biz herhangi bir güncelleme yayınlamadan ek bir soru sormamanızı rica ederiz. Dostlarımızdan birisi sayesinde bu sorunları büyük oranda aşıp yan hikâyeleri çevirmeye başladık. Takipte kalınız.

Selam dostlar!

Muhtemelen duymuş olacağınız üzere, birkaç gün önce Team Salvato DDEK için daha geliştirilmiş bir sürüm olan Doki Doki Literature Club Plus!’ı duyurdu. 6 yeni yan hikâye, oyuna gömülü ayrı bir müzik oynatıcı, 1080p çözünürlüğe yükseltilmiş görseller, daha önceden görülmemiş oyunda açılmaya hazır yeni görseller ve konsept çizimleri, 13’ü yeni toplamda 26 şarkı gibi yeni özelliklere sahip olan bu sürüm 30 Haziran’da satışa çıkıyor.

Bizler de boş durmayıp bu yeni sürüm için çalışma hazırlığına başlamaya karar verdik ve… bu sürüme gerçekleştireceğimiz çeviriyi çok yakın dostumuz Team Passionate ekibi ile yapmaya karar verdik!

Team Passionate ekibinin kurucusu cemsthetic’in bu konuda söyleyeceklerini de size aktarmak isteriz:

Merhabalar! Ben cemsthetic, Team Passionate’ın kurucusuyum. Team Passionate olarak biz Doki Doki Literature Club için modlar yapmak ve halihazırda olan modlar içinse Türkçe çeviri yapmak amaçlı kurulduk.

DDLC’nin bizim için yeri özeldir, bilirsiniz görsel roman yapmak kolay değildir ancak DDLC’nin kolay modlanabiliyor olması birçok insana kendi hikayelerini yazma ve az da olsa görsel roman yapmayı deneyimleme şansı tanıdı. Bu sayede içinde binlerce insanın bulunduğu bir mod topluluğu oluştu ve bu topluluktan sayısız güzel mod ve bir sürü yetenekli insan çıktı. Hatta DDLC modu yaparak tanınan ve şimdi kendi görsel romanlarını yapan ekipler mevcut, ayrıca bizim de bu ekipler gibi ileride kendimize has görsel roman projelerine girişme hedefimiz bulunmakta.

Ben, sevgili dostlarımız BakaYume ile daha Team Passionate’ı kurmadan önce tanıştım, kendileri DDLC de dahil belirli görsel romanlara başarılı Türkçe çeviriler yaptılar. BakaYume yöneticilerinden Ecciel dostum sağ olsun, benim tek başıma başlattığım ve her gün büyüyen Team Passionate oluşumuna ilk günden beri desteğini ve yardımını kesmedi. Hatta kendisi de uzun zamandır ekibimizin bir üyesi, bu nedenle de zaten ilk günden beri dost olan bu iki ekip zaman geçtikçe iyice birbirine yakınlaşmış oldu.

Ve şimdiyse bu iki ekip artık resmi olarak ortaklaşmış durumda! Ortaklığımızın ilk projesiyse DDLC+ çevirisi. BakaYume’ye onlarla beraber çalışma fırsatı verdikleri için teşekkür ediyor, aramızdaki ortaklığın temelli olmasını diliyorum.

Team Passionate’ta da bu konularda güncellemeler bulabilirsiniz. Güncellemelerden haberdar olmak için Discord sunucusuna katılabilir, Twitter hesabını ve Youtube kanalını takip edebilirsiniz!

30 Haziran’da DDLC Plus çıkar çıkmaz çalışmalara başlamayı planlıyoruz. Bu sürümde Ren’Py kullanılmayacağı, farklı bir oyun motoru kullanılacağı için dosyalara en erken ne zaman erişebiliriz, neleri değiştirebiliriz ve bu çalışmayı ne kadar süre içerisinde tamamlayabiliriz bilmiyoruz ancak gelişmeleri an be an sizlere aktarmaya çalışacağız. Takipte kalın!

Reklam

About Ecciel

19 yaşında, yazılımcı olmayı hedefleyen, amatör bir anime, manga ve görsel roman çevirmeni.
Bu yazı Görsel Romanlar, Projelerimiz içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

170 Responses to Doki Doki Literature Club Plus! Türkçe Çeviri Duyurusu [DEVAM EDİLMEYE BAŞLANDI]

 1. murat dedi ki:

  varya doki doki plus efsane olucak

  Beğen

 2. Amor dedi ki:

  Üfff. Bakalım nasıl olacak. Çevireceğiniz için teşekkürler 😀

  Liked by 1 kişi

 3. Bir ddlc sever dedi ki:

  Mobile için de hazırlayabilir misiniz lütfen*-*

  Beğen

  • Ecciel dedi ki:

   Kolay bir işlem olduğu sürece neden olmasın? Ancak şunu söyleyeyim ki, ilk DDEK’nin Türkçe Android uyarlamasını hazırlayan da biz değildik, yabancı bir dostumuzdu. Bizi zorlayacak bir işlem olduğu sürece bu tür şeylere maalesef kalkışmıyoruz. Üstelik, Plus ücretli bir sürüm olacak. Dağıtımını her türlü yapamayız mobil cihazlar için bir uyarlama hazırlamış olsak bile.

   Beğen

 4. Muhammet Arda dedi ki:

  Türkçe yama için şimdiden teşekkürler.

  Beğen

 5. Hylord dedi ki:

  DDLC Plus heyecanı üstüne birde üstüne Türkçe çevirisinin yapılacağını duymak çok iyi oldu. Şimdiden kolay gelsin diyelim.

  Beğen

 6. muratt dedi ki:

  hocam bu arada oyun çıktı

  Beğen

  • Ecciel dedi ki:

   Evet, oyunu satın alıp indirdik bile. Şu an dosyaları çıkarıp geri paketleme yöntemlerini inceliyoruz. Hayırlısıyla yakın zamanda neyi yapıp yapamayacağımızı duyuracağız.

   Beğen

 7. Ömer dedi ki:

  Sabırsızlıkla bekliyorum, elinize kolunuza kuvvet

  Liked by 1 kişi

 8. Sabırsız Biri Olarak Başka Çarem Yok Tırnaklarımı Kemirerek Bekliyeceğim, Şimdiden Ellerinize Sağlık 😛

  Liked by 1 kişi

 9. ertme dedi ki:

  Kolay gelsin, umarım sıkıntı çıkarmaz oyun size.

  Liked by 1 kişi

 10. Mini neji dedi ki:

  1 veya 2 aya yama çıkarmı

  Beğen

  • Ecciel dedi ki:

   Dosyaları kolaylıkla değiştirmenin yolunu bulsak belki bir nebze ama bir şey söylemek güç. Hâlâ dosyaları düzenleyebilecek bir yol bulmaya çalışıyoruz.

   Beğen

 11. Atilla dedi ki:

  doki doki nin önceki oyununu oynamak gerekiyo yan hikayeler için. Doki doki plus içindeki doki doki nin önceki oyununa yamayı kurmamızın bi yolu var mı sizin çevirdiğiniz kısmın yani

  Beğen

  • Ecciel dedi ki:

   Maalesef yok. DDEK ve DDEK Artı arasında ana senaryoda hiçbir değişiklik yok neredeyse ancak dosya biçimi farklılığı bizim o konuda herhangi bir değişiklik yapmamızı engelliyor. Mecbur daha etkili yöntemler geliştirilene kadar bekliyoruz.

   Beğen

 12. Lyria dedi ki:

  ?

  Beğen

 13. Eray dedi ki:

  Kolay Gelsin şimdiden ellerinize sağlık

  Liked by 1 kişi

 14. Estald dedi ki:

  tahmini ne kadar sürede çıkar türkçe yama

  Beğen

 15. Ali dedi ki:

  Eklenti düşündüğümden ucuz oldu. Muhtemelen akşam alacağım.

  Çeviri çalışmanız için çok teşekkürler. Umarım en kısa zamanda çıkar. Kolay gelsin tüm çalışanlara.

  Liked by 1 kişi

 16. No_Name dedi ki:

  Doki Doki Literature Club Çevirisi güzeldi bu seferde güzel olcak diye bekliyorum
  Bütün Çalışan Çeviri Ekibine Kolay Gelsin

  Liked by 1 kişi

 17. Mehra dedi ki:

  Sayfayı günlük olarak kontrol ediyorum bir gelişme var mı diye :d Kolay gelsin

  Liked by 1 kişi

 18. arda dedi ki:

  hocam çeviri ne zaman çıkar tahminen?

  Beğen

 19. Maykfa dedi ki:

  Cidden merak ile bekliyorum.

  Beğen

 20. Kadir yücesoy dedi ki:

  sabırsızlıkla bekliyorum emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletiyorum siz olmsanız naparız bilmiyorum bağış atabiliyor muyuz emeğinizin karşılığını vermek adına

  Liked by 1 kişi

  • Ecciel dedi ki:

   Güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederiz. Prensip gereği bağış kabul etmiyoruz. Projelerimizi takip etmeniz, hak ettiysek beğenmeniz ve yaymanız dahi bizim için yeterli. ❤

   Beğen

 21. Steward dedi ki:

  umarım en kısa zamanda çevirmeye başlarsınız kolay gelsin hepinize sabırsızlıkla bekliyoruz

  Beğen

 22. Shwaize dedi ki:

  Kolay gelsin hepinize, elinize sağlık Bekliyoruz 🙂

  Liked by 1 kişi

 23. yue dedi ki:

  Çevirinin durumu nedir şimdiden çeviri için teşekkürler

  Beğen

  • Ecciel dedi ki:

   DDEK+ şimdilik askıda maalesef. Düzenleme yapabilmemiz için kullanımı daha kolay araçların çıkmasını bekliyoruz. Beklemede kalın.

   Beğen

   • İsmail Efe Telli dedi ki:

    Abi veya abla unity_text var, dnspy, unity ex var peki onları neden kullanmıyorsunuz? Unity_text yazı için, dnspy .ddl için, unity ex paketleme ve çıkarma işlemi yapar. Bende iki unity oyununa gayri resmi yama yaptım. Bu programları biliyormusunuz ?

    Beğen

   • Ecciel dedi ki:

    Bu programların farkındayız dostum hatta dnspy ile denemeler de yaptık fakat DDEK+ normal Unity assetlerinin yanı sıra harici bir dosya tipi kullanıyor ve bu dosya tipi henüz düzenli ve düzgün bir şekilde geri paketlenemiyor. O yüzden daha verimli çalışabilmemizi sağlayacak bir araç kitinin geliştirilmesini bekliyoruz. En kötü ihtimalle baktık olacak gibi değil, yan hikâyeleri ayrıyeten Ren’Py üzerinde yeniden canlandırıp bir çeviri sunabiliriz. Yan hikâyeler dışında bu sürümde pek az yeni şey var.

    Beğen

   • İsmail Efe Telli dedi ki:

    Birde kullanımı kolay bunların. Dnspy biraz karışık sadece.

    Beğen

   • İsmail Efe Telli dedi ki:

    Unity oyunlarını çevirmede tecrübeliyim bende renpy dosyalarına nasıl erişiceğimi arıyorum unity yönünü türkçe yaptım. Ama bir dosyada benim programlarda gösteriyor bende deneyecem renpyyi çevirmeyi onunda programları bende var deneyecem linux ile.

    Beğen

   • İsmail Efe Telli dedi ki:

    Renpy dosyaları şurda : Doki Doki Literature Club_Data daki sharedassest1.assest tin içindeki sharedassets1_00001.-1 de.

    Liked by 1 kişi

   • İsmail Efe Telli dedi ki:

    Baya yazdım ama özür dilerim birde unit_text ile bakın.

    Liked by 1 kişi

   • Ecciel dedi ki:

    Rica ederiz dostum, yardımda bulunma isteğin için minnettarız. Ancak dediğim gibi, olay .asset dosyaları veya text asset’lerinden ibaret değil. Senaryonun tamamı tek bir dosyada toplanmış durumda görünüyor elimizdeki araçlarla baktığımızda. dnspy ve unity_text ile en fazla bir yere kadar düzenleme yapabiliyoruz. Bu sebeple bekleme hâlindeyiz.

    Beğen

 24. burak dedi ki:

  yama çıkınca dc den yazsanıza bana bekiyom bayadır ~CaLVuS~#0001

  Beğen

 25. yumirini dedi ki:

  ücretsiz ddlc yaması neden plusta olmuyor diye düşünen aptal ben galiba oyunu bitirmek için sizi bekleyeceğim

  Beğen

 26. Bir DDLC Hayranı dedi ki:

  Yamanın ne kadarını bitirdiniz?Yani yamanın unity tarafı bittimi?

  Beğen

 27. Bir DDLC Hayranı dedi ki:

  Çeviri Ekibi size yardımı dokunacak bir sey buldum DDLC + Assets çıkarıcı kontrol edin.
  https://github.com/Muzi-Chan/DDLC-Plus-Assets-Extractor.

  Beğen

 28. Bir DDLC Hayranı dedi ki:

  Bir dil dosyası var, oyunun kendi dosyalarında fakat kolay açılmıyor.Cy dosyalarının içinde oyunun bütün dosyaları orda.Cmd ile açılıyor.Ama zor.Ama yapılabilir.

  Beğen

  • Ecciel dedi ki:

   Dostum önceki yorumlarda da belirttiğimiz üzere, dosya çıkarmakta yaşadığımız bir sıkıntı yok. Yaşadığımız iki sıkıntı var:
   1)DDEK’nin ücretsiz sürümüne kıyasla tüm senaryo dosyalarının tek bir dosyada rastgele bir sırada bulunması.
   2)Bu senaryo dosyasını geri dönüştürmenin düzgün bir yolu olmaması.

   Emin ol dostum, sık sık kontrol ediyoruz yapılan programları vesaire ve amaçlarımıza uygun bir program kiti çıkmış olsa DDEK+ üzerinde çalışmaya devam edeceğiz. Hevesin için teşekkür ederiz fakat şu aşamada DDEK+’nın dosyalarını boş yere amelelik yapmaya gerek olmadan düzenlemenin veya geri paketlemenin bir yolu yok henüz. Bir gelişme olduğunda gereğince duyuruda bulunacağız.

   Beğen

   • Bir DDLC Hayranı dedi ki:

    C# ile yada pyhton ile json oluşturulabilir. Ve öbür json dosyalarını çalıştırabilir.

    Beğen

   • Ecciel dedi ki:

    Senaryo dosyası .cy biçiminde şifrelenmiş ve arşivlenmiş durumda. .cy dosyası çıkartılabiliyor fakat bu biçimin henüz şifreleme/paketleme metodunu taklit edecek bir program yazılmadı ve ekibimizde de bu konuda hünerli bir yazılımcı bulunmamakta. Bizden de önce pek çok yabancı DDEK mod yazılımcısı bu konuyla ilgilenmiş olsa da henüz bir çözüm geliştirmediler.

    Beğen

 29. Bir DDLC Hayranı dedi ki:

  Farkındaysanız bazı dosyalar Json dosyasından oluşuyor bazı dosyalara ek kod yazarsak ddlc + kabul edebilir.

  Beğen

  • Bir DDLC Hayranı dedi ki:

   Ve artıdan bende program var. Linkini yazdım ben yukarı.

   Beğen

   • Ecciel dedi ki:

    Dostum, anlatamıyorum sanırım. Bağlantısını paylaştığın programı çok önceden denedik zaten. Bu program da dâhil olmak üzere Github ve bulabileceğin diğer kaynaklarda henüz DDEK+ ile tamamen uyumlu olacak VE bize yeniden yerleştirmede sıkıntı çıkarmayacak şekilde dosyaları çıkarıp geri paketlememizi sağlayacak bir yazılım henüz bulunmamakta. dnSpy da kullandık lakin dnSpy’ın senaryo dosyalarının bütününe bir etkisi yok. Unity motorunun asset dosya yapısı VE .cy dosya biçiminin şifrelemesi; bu iki faktöre dair herhangi düzgün bir çözüm geliştirilmemesi sebebiyle hâliyle biz de herhangi bir ilerleme kat edemiyoruz. Beklemekten başka yapabileceğimiz bir şey yok. Biz 1 düşünüyorsak şu an emin ol asıl yazılımcılar 10 düşünmüştür, denemiştir ve buna rağmen henüz bir çözüme ulaşamamıştır.

    Beğen

 30. Bir DDLC Hayranı dedi ki:

  Sadece yardımcı olmaya çalıştım.

  Beğen

 31. Hasan dedi ki:

  Allah sabır versin. Abilerim, ablalarım hem karşılıksız bedava yapmanız hem de (yapmasanız ya da yapamasanız bile zamanında uğraşmanız bile ) buna çabalamanız bile takdire şayan

  Liked by 1 kişi

 32. İsmail Efe Telli dedi ki:

  Yakında DDLC plus modlanabilecek.

  Liked by 1 kişi

 33. Melih dedi ki:

  Çeviri ne durumda acaba tahmini bir tarih varmıdır?

  Beğen

  • Ecciel dedi ki:

   Elimizdeki mevcut araçların henüz yeteri kadar etkili olmamasından dolayı bu proje şimdilik askıya alınmıştır. Olumlu bir gelişme olması durumunda yeni bir güncelleme yayınlanacaktır.

   Beğen

 34. MiyaLoko dedi ki:

  naber

  Beğen

 35. mc dedi ki:

  merhaba çeviri ne durumda ?

  Beğen

  • Ecciel dedi ki:

   Resmî yerelleştirme teklifimiz, Serenity Forge ve anlaşmalı oldukları RiotLoc’un kararıyla şimdilik reddedildi. Mod topluluğunda ise hâlâ kayda değer bir ilerleme olmadığı için elimizde hâlâ düzgün kullanılabilir bir program takımı bulunmamakta. Bu projemizi şimdilik askıda olarak düşünebilirsiniz. Herhangi olumlu bir gelişme olduğu takdirde tekrardan bu konuda bir duyuru yapacağız.

   Beğen

 36. Burak Berk dedi ki:

  tuh ya.

  Beğen

 37. memo dedi ki:

  DDLC Monika After Story modu için Türkçe yama mevcut mu acaba?

  Beğen

 38. abcdef adı paylaşmak istemiyorum dedi ki:

  Merhaba modları türkçe oynamak istiyorlarsa translator3000 rpa kullansalar türkçe oynarlar ben monika after storyi oynuyorum ve nerdeyse %88 türkçe oyunun ama internet gerekiyor. Ve ddek türkçe yamasıda kurulu bende ondan bi nebze türkçe daha oluyor.

  Beğen

  • asdasdasd dedi ki:

   dostum game klasörünün içerisine atmak gerektiğini duydum. İlk ddlc oyununda klasör var ama plus versiyonunda yapamadım. Translator3000 dosyasını hangi klasöre attın ?

   Beğen

 39. abcdef adı paylaşmak istemiyorum dedi ki:

  Plusda olmuyor zaten plusda çalışmıyor renpy için çevirici.

  Beğen

 40. Zorunlu değil isim dedi ki:

  Merhaba ben DDLC+ Renpy’de yeniden yapacağım.

  Beğen

 41. Ibrahim dedi ki:

  Doki doki yeni Oyun cikarmi Ve ya su oyunda spoiler:Base64 fln acdimizda Libitina cikiodu ya Monikanin Kahraman Yurinin Kotu oldugu oyun bunla ilgili haber varsa verin sevinirim yillardir ariorum (ciddiyim 1 aydir ariyorm nerdeyse) Ve ya ddlc ile ilgilu gelecek seyleri ogrene bileceim bi yer varsada soyleyin Bilgi istemek ben Cevab vermek siz

  Beğen

  • İsmail Efe Telli dedi ki:

   Monika’nın karakter dosyası’nın içi konuşma içeriyor.
   Sayori’ ninki ses dosyası ogg çevirince.
   Natsuki’ninki resim fakat düzleştirilmiş.
   Ve Yuri’nin hikaye.
   Libitina’nın olayı üçüncü gözle alakası var.
   Base64 kullanıyordu eskiden ddlc şifrelemede ama şimdi ANSI kullanıyor.

   Beğen

 42. İsmail Efe Telli dedi ki:

  Bir söylemek istiyorum Cy dosyaları sanki uydurma gibi çünkü dnspy ile ddl dosyasını değiştirniz mesela ve oyundada gözüküyor değiştirdiğiniz halde cy dosyası ayıklandığında orda ingilizce yazıyor.

  Beğen

 43. doki doki plus türkçe yama bedavamı olucak

  Beğen

  • Ecciel dedi ki:

   Tüm yamalarımız ücretsizdir ve öyle olmaya da devam edecek fakat DDEK+ projemizi teknik yetersizliklerden dolayı askıya aldık süresiz olarak.

   Beğen

 44. Hüseyin dedi ki:

  türkçe yama asla gelmicek galiba?

  Beğen

  • Ecciel dedi ki:

   Önceki yorumlarda da, gönderinin içerisinde ve Discord sunucumuzda da belirttiğimiz gibi bu projemiz maalesef öngörülemeyen bir tarihe kadar askıya alınmıştır. Teknik aksaklıklara eğer ki bir çözüm getirilirse ilerleyen zamanlarda, projemize de o zaman devam edeceğiz.

   Beğen

 45. Berk dedi ki:

  Halamı Birşey yok ya of

  Beğen

  • Ecciel dedi ki:

   Önceki yorumlarda da, gönderinin içerisinde ve Discord sunucumuzda da belirttiğimiz gibi bu projemiz maalesef öngörülemeyen bir tarihe kadar askıya alınmıştır. Teknik aksaklıklara eğer ki bir çözüm getirilirse ilerleyen zamanlarda, projemize de o zaman devam edeceğiz.

   Beğen

 46. gokhan dedi ki:

  ben orjinalini oynayıp bitirdim. baya ayrıntı var ve çevirmesi o kadar hızlı sürmeyebilir, sabırlı olmalıyız..

  Beğen

  • Ecciel dedi ki:

   Dostum olay maalesef “çevirinin hızlı sürmesi” veya sürmemesi değil, elimizdeki araçlar maalesef dosyaları geri paketlememize imkân sağlamıyor, bu sebeple projemizi askıya aldık.

   Beğen

  • Bir hayran dedi ki:

   Hey dostum ben farkettimde değiştirebilirim.Ddlc.dll diye bir dosya var ordada bu ingilizce yazıların bulunduğu değişken var onu türkçe yazılarla değiştirmeye çalışıyorum.İlk denedim çalışdı fakat dosya ile yaparsam daha hızlı olur.Eğer yaparsam sadece dosyalara türkçe yazı yazmak kalır.

   Beğen

   • Ecciel dedi ki:

    Selam dostum. İlgin için teşekkürler fakat DnSpy yöntemini önereceksen boşuna girişme derim. Ana metinler .cy formatındaki dosyalarda tutuluyor. DDLC.dll’de yer alan metinler tüm oyunu kapsamaya yeterli değil.

    Beğen

 47. ghost-rancher dedi ki:

  Ben çevirmeye başladım.

  Beğen

 48. ghost-rancher dedi ki:

  https://Ghost-rancher/DDLC-plus-tr-yama isterseniz bakabilirsiniz.

  Beğen

 49. ghost-rancher dedi ki:

  Aslında reddit i yazmıcaktım ama yazıyorum. https://reddit.com/r/DDLCplustryama

  Beğen

 50. furkan dedi ki:

  eee son gelişme nedir çevirmeye devam ediyormusunuz yoksa projeyi bıraktınız mı ?

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s